Sultançiftliği Mah. Pekşen Sokak No:11/5 Çekmeköy/İSTANBUL

DİJİTAL DÖNÜŞÜM NEDİR?

25.04.2021
1.155
DİJİTAL DÖNÜŞÜM NEDİR?

IT, yani bilgi teknolojilerinin gitgide daha çok yaygınlaşması, şirketlere bu anlamda hız, zaman ve maliyet konusunda avantajlar sağlayan değişimler yarattı. İş süreçlerinin elektronik, yani dijital ortamda yer alması, dijital servislerle entegre olarak kullanılması da dijital dönüşüm olarak adlandırıldı.
Tüm süreçlerin online olarak yürütüldüğü E-Ticaret ekosistemi, dijital dönüşüm için uygun bir örnektir. E-Ticaret sitelerinde kullanıcı ürünü satın alır, adresini paylaşır, satın aldığı ürünün faturası otomatik olarak oluşur ve mail adresine online bir belge olarak gönderilir. Böyle bir süreçte basılı evrak, dosya arşivleme gibi durumlar söz konusu olmaz. Arada ciddi bir zaman ve maliyet tasarrufu söz konusudur.
E-Fatura Özel Entegra Özel Entegratörler Birliği’nin olağan toplantılarından çıkan sonuç raporlarına göre 2019 ve 2020 de e-faturaya gönüllü geçenlerin oranı %12’lere kadar yükseldi. EDM Bilişim Faaliyet Raporunda ise bu oran %20 üzerindedir. 
Gelir İdaresi Başkanlığı ve diğer kurumlar tarafından dijital dönüşüm kapsamında sunulan birtakım hizmet ve kavramlar söz konusudur ve gün geçtikçe aralarına yenisi eklenir. Bu da iş süreçlerini giderek daha da pratik hale getirir. Bunlardan en çok kullanılanları şu şekilde:

  • KEP: Kayıtlı Elektronik Posta anlamına gelir, E-İmza ile yapılan gönderilerdeki adımların kaydedildiği ve yasal geçerlilik sanan iletişim türüdür.
  • E Fatura ve E-Arşiv Fatura: Basılı faturaların dijital versiyonudur.
  • E Defter: Yevmiye defterinin dijital versiyonudur. E Fatura
  • E İmza: Islak imzanın dijital versiyonudur.
  • E Bilet: Kara, deniz yolu, şehirlerarası ve uluslararası yolcu taşımacılığında kullanılan biletin dijital versiyonudur.

Dijital dönüşüm dünyasında bunlara ek olarak herkesin aşina olduğu E-Devlet, E-Ticaret gibi birçok kavram söz konusudur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: