alinti ampul anlasma arti ayar bilgi bilim bina canta ceptelefonu cuzdan deney destek1 destek2 duyuru dunya elmas ev foto gazete gulenyuz iletisim istatistik sozlesme kalp kampanya klasor konum kullanici kurumsal liste menu monitor mouse nakliye ok para pdf saat sepet soru sunum takvim tamir telefon urun video whatsapp yildiz yorum zar
Sultançiftliği Mah. Pekşen Sokak No:11/5 Çekmeköy/İSTANBUL
trende

GİB 2. nüsha aktarımı ve E-Defter Saklama Yetkisi

25.04.2021
141
GİB 2. nüsha aktarımı ve E-Defter Saklama Yetkisi

E-Defterlerin 1. nüshalarının mükellef tarafından imza değeri bozulmadan saklanması ve istenildiği zaman vergi dairlerine ibraz edilmesi kanuni zorunludur. GİB 2017 tavsiye kararında mükelleflerin E-Defterlerinin istenilen standartlarda saklanabilmesi için E-Belge saklamacı kuruluşlarda saklanmasını tavsiye etmiştir. Aksi takdirde defterlerin virüs bilgisayar arızası gibi nedenlerle kaybolabileceği ya da imza değerinin bozulabileceği hususuna dikkat çekmiştir.


GİB Ekim 2020 kararına göre 2020 Ocak ayı elektronik defterlerinden başlamak üzere; E-Defterlerin 2. kopyalarının mükellefler tarafından GİB sistemlerine aktarımı zorunlu kılınmıştır.


EDM Bilişim olarak buradan hareketle güvenlik nedeniyle elektronik defterlerin 1. nüshasını EDM de saklayan mükelleflerimizin 2. nüshalarını GİB sistemlerine otomatik yüklüyor ve tek yetkili kurum olan GİB’te saklanmasını temin ediyoruz. EDM ilk ve tek olarak yaptığı bu uygulamayı tüm mükelleflerine sağlamaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: